Selkent Sitesi class=

Kıyıkışlacık – İasos Antik Kenti

Milas‘a 28 km. uzaklıktaki Kıyıkışlacık Köyü içerisindeki üç tarafı denizle çevrili bir yarımada üzerine kurulmuştur. Bodrum – Milas arasında gizli bir koyda saklanmış gibi duruyor heybetli Karya kenti İasos’un kalıntıları. Bugünkü adı Kıyıkışlacık olan İasos’ta ister tarihin derinliklerine, ister Ege’nin duru sularına dalabilirsiniz. Ya da zıpkınla balık avlayabilir, o da olmadı Kuş Cenneti’nde kuşların cıvıltısını dinleyebilirsiniz.

 

İasos’un önemli bir özelliği ise sınırları içinde koruma altına alınan bir ‘Kuş Cenneti’ni barındırması. İasos’taki Güllük Sazlığı ve Kuş Cenneti, sakarmeke, angut, yaban ördeği, pelikan ve balıkçıl kuşlarıyla, yüzlerce yerli ve yabancı turistin bölgeyi ziyaret etmesini sağlıyor.

 

Nasıl Gidilir?

İasos’a Söke-Milas Karayolu’nun Kazıklı güzergâhından Kıyıkışlacık yoluna devam edilerek ulaşılabilir. Yolda İasos işaretini gösteren kahverengi bir tabela da var.

Ayrıca Bodrum Güllük’ten Koru köyü üzerinden ulaşılan 7 km.’si toprak yolla da gidebilirsiniz.

Kıyıkışlacık’ta konaklama imkânları kısıtlıdır. Günübirliğine antik kent gezisi yapmanız ve kıyıdaki lokantalardan birinde yemek yemeniz önerilir.

Başlıca Geçim Kaynakları

(Zeytincilik ve Balıkçılık) Zeytin üretimi Kıyıkışlacık köyünün başlıca geçim kaynağı. Tepeler, denize inen yamaçlar, boydan boya zeytinliklerle kaplı. Zeytin, çok büyük ölçüde zeytinyağı üretmek için yetiştiriliyor. Köydeki tesislerde işlenen zeytinden önce sızma yağ elde ediliyor. Kahvaltı sofralarındaki zeytine lezzet katan zeytinyağı, işte bu ilk ağızda elde edilen saf zeytinyağıdır.

Alışveriş: Kıyıkışlacık’ta açık pazar kurulmuyor. Yakındaki Milas’ta (antik adı Mylasa) Salı ve Cuma günleri kurulan pazara Kıyıkışlacık halkı da gidiyor.

Dışarıda Yemek: İnsanları Kıyıkışlacık köyüne çeken nedenlerden biri de balığın bol ve ucuz olması. Buraya günün her saatinde, sırf balık satın almak ya da deniz kıyısındaki balık lokantalarının birinde zevkli bir yemek yemek için, karşı kıyıdan deniz yoluyla gelenler oluyor. Gün batarken limanın karşı tarafındaki İassos antik kentinin kalıntıları ve asırlık zeytin ağaçlarının görüntüsü, buradaki akşam yemeklerinin eşsiz tamamlayıcısı.

Yıllar önce tarım arazisi az olduğu için balıkçılık ve ticaretle uğraşan İasoslular, bugün de eski geleneklerini sürdürüyorlar. Ancak bu saydıklarıma balıkçılık ve ticarete şimdi bir de turizm, emlakçılık çiftlik balıkçılığı da eklenmiş. Güllük havaalanının tamamlanmasıyla, ulaşımın daha da kolaylaştığı İassos, tarihi özellikleriyle bir açıkhava müzesi, balık çiftlikleriyle de bir balık cenneti görünümünde.

Menderes nehri koluyla beslenen sulak alanlara da sahip olan İasos‘un en önemli özelliği, sınırları içinde koruma altına alınan bir ”Kuş Cenneti” ni barındırması. İasos‘daki Güllük sazlığı ve kuş cennetinin sakarmeke, angıt, yaban ördeği, pelikan ve balıkçıl kuşlardan oluşan ziyaretçileri; bölgeye yüzlerce yerli ve yabancı turistin akın etmesini sağlıyor. Kıyıkışlacık sahili sakin ve huzurlu bir tatilin yanısıra meraklılarına zıpkınla balık avı fırsatı da veriyor. Aynı zamanda Ege’deki en önemli yat duraklarından biri olan İasos, hem kara, hem deniz yoluyla ulaşılan bir tatil yöresi olduğu için Bodrum ve Güllük bölgelerinin en büyük rakibi olarak kabul ediliyor.

26 Eylül 2017 8:46

Başkan

Selkent Sitesi
  Yönetim Kurulu Başkanı

Kadir SOYLU

 
Yönetime'a Mesaj

Kıyıkışlacık 25 Mayıs 2018 Tahminleri